Sprawdź aktualne promocje!

Browse

  • Konto
  • Pomoc

Kontakt:

@: ojciec@ojcieckontrasyn.pl

Social

  • Facebook
  • Instagram
12 Rzeczy, Których Każdy Ojciec Powinien Nauczyć Swojego Syna

12 Rzeczy, Których Każdy Ojciec Powinien Nauczyć Swojego Syna

Czego powinien nauczyć się młody mężczyzna? Lista kontrolna na drodze do prawdziwego mężczyzny. Pierwsze zdanie brzmi może jak banał, a drugie jak jakieś pseudonaukowo-psychologiczne wywody. Ale nie – daj tym zdaniom szansę, a zobaczysz, że mają głębszy sens… I mają ponad 90 lat!

W wydaniu Harper’s Magazine z marca 1933 roku, autor, Robert Littell, opisał umiejętności, zdolności, osiągnięcia i dodatkowe kompetencje, które każdy mężczyzna powinien posiadać, aby stać się samowystarczalnym i wszechstronnym człowiekiem, gotowym do życia, a w przyszłości również do małżeństwa i wychowania własnych dzieci. Nauka powinna zacząć się od najmłodszych lat.Spróbowałem zaktualizować tą listę, żeby każdy z nas mógł zweryfikować, czy wciąż jest aktualna. A jeżeli jest aktualna, to czy nasi ojcowie uczyli nas (świadomie lub nie), zgodnie z tą listą. I czy my również robimy to z naszymi synami.

1. Pływanie

Powinien umieć przepłynąć przynajmniej milę, nurkować i nie panikować pod wodą. Powinien również być w stanie pomóc komuś w potrzebie poprzez techniki resuscytacji.

2. Prowadzenie samochodu

Młody mężczyzna powinien dobrze prowadzić samochód i nie być całkowicie bezradny, gdy samochód się zepsuje. Powinien wiedzieć, jak zmienić oponę i przynajmniej spróbować zdiagnozować problem, gdy silnik przestanie działać.

3. Obsługa broni

Powinien umieć czyścić, ładować i strzelać z rewolweru lub karabinu.

4. Samoobrona

Każdy mężczyzna powinien umieć bronić się w razie potrzeby. Nie musi znać jujitsu, wystarczy tradycyjny boks.

5. Umiejętności survivalowe

Młody mężczyzna powinien znać podstawy biwakowania, jak rozpalić ognisko, jak rąbać drewno, jak usunąć ciałko obce z oka oraz jak postępować z poważniejszymi obrażeniami, jak przetniemy tętnicę.

6. Pierwsza pomoc

Powinien być w stanie udzielić pierwszej pomocy, nastawić złamaną kość, reanimować pijanego lub ofiarę zatrucia gazem, pomóc w przypadku omdlenia, a także podać odpowiedni środek w razie zatrucia.

7. Gotowanie

Mężczyzna powinien umieć przygotować sobie jedzenie, nie tylko dlatego, że może tego potrzebować, ale również dlatego, że gotowanie to sztuka, która przynosi wiele satysfakcji. Powinien umieć zrobić jajecznicę, zaparzyć kawę, grillować stek, przyrządzić sałatkę, podać kurczaka i przynajmniej raz w życiu zrobić danie takie jak zupa cebulowa. Im więcej umie, tym lepiej.

8. Podstawowe narzędzia

Powinien umieć korzystać z pędzli do malowania, piły, młotka i innych podstawowych narzędzi.

9. Piękne pismo i umiejętność pisania na maszynie

Mężczyzna powinien mieć ładne, rozpoznawalne pismo, ale większość jego pracy powinna być pisana na maszynie. Powinien umieć pisać przynajmniej trzy tysiące słów na godzinę.

10. Gra na świeżym powietrzu i inne aktywności sportowe

Powinien umieć grać przynajmniej w jedną grę na zewnątrz, a także znać podstawy kilku innych. Młody mężczyzna powinien też umieć jeździć na rowerze, jeździć na łyżwach, żeglować łodzią i pływać kajakiem.

11. Inne umiejętności rekreacyjne

Wędkarstwo to umiejętność specjalistyczna, podobnie jak gra w szachy. Powinien też znać podstawy hazardu, chociaż używanie go do celów rozrywkowych nie jest wskazane. Mężczyzna powinien umieć chodzić na spacery, choć to coraz rzadsza forma aktywności, i znać się na zwierzętach.

12. Znajomość języków obcych

Każdy mężczyzna powinien znać przynajmniej jeden język obcy, najlepiej francuski lub niemiecki.

Te umiejętności pomogą młodemu mężczyźnie stać się bardziej samodzielnym, wszechstronnym i przygotowanym do życia dorosłego.

Na koniec – odsyłam Was do oryginalnego artykułu z 1933r., który jest dostępny (w pisowni oryginalnej) na tej stronie:
Źródło: [Harper’s Magazine, „What the Young Man Should Know”](https://harpers.org/archive/1933/03/what-the-young-man-should-know/)【5†source】.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Łatwe zwroty

Zwróć zakup prosto i sprawnie

Polska firma

Jesteśmy krajowym sprzedawcą!

Bezpieczne płatności

BLIK / Szybkie płatności / Raty